Oto dzień, w którym myślimy, jedne o drugich,
od jednego kraju do drugiego, poprzez granice i kontynenty –
jesteśmy liczne, bardzo liczne i bardzo silne…

Słowami z Księgi Jaszczurki rozpoczęła się uroczysta zbiórka kadry Hufca ZHP Wrocław im. Polonii Wrocławskiej z okazji Światowego Dnia Myśli Braterskiej. Spotkanie odbyło się 27 lutego w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt instruktorek oraz instruktorów Hufca. Z ramienia Chorągwi Dolnośląskiej ZHP na uroczystości obecny był hm. Arkadiusz Rudolf – Komendant Chorągwi.

Zbiórka Kadry Hufca była doskonałą okazją, aby spotkać się w szerokim gronie, świętować dzień urodzin założycieli skautingu: sir Roberta i Olave Baden-Powell i jednocześnie podsumować upływającą kadencję obecnego komendanta Hufca, hm. Kamila Domańskiego. Kluczowym i najistotniejszym momentem spotkania było wręczenie odznaczeń za służbę i działalność na rzecz harcerstwa, wychowania młodzieży instruktorkom, instruktorom, środowiskom Hufca oraz przyjaciołom i sojusznikom organizacji.

Doceniać znaczy wierzyć i motywować

Harcerska służba niesie wiele satysfakcji i radości, a jednocześnie jest odpowiedzialną i wymagającą pracą. Niejednokrotnie dobre słowo jest swoistą „zapłatą” za działania, które krok po kroku zmieniają świat. Pochwała, docenienie, wyróżnienie – to elementy cenne, za którymi idzie motywacja do dalszych działań, które pozwalają rozwijać skrzydła.

Wyróżnienia – czyli podziękowania za pracę, stanowiły najważniejszą część zbiórki kadry hufca. Ta część spotkania zapoczątkowana została przez przekazanie, przyznawanej przez Prezydenta RP, pamiątkowej odznaki dla nowo mianowanych harcmistrzów na ręce hm. Jakuba Wolskiego.

Kolejno wyróżnienia otrzymali:
• Harcerskie Odznaczenie Honorowe – „Medal Wdzięczności ZHP”
Przewodnik Maciej Syrek

• List pochwalny Naczelniczki Związku Harcerstwa Polskiego
Podharcmistrz Dawid Brojak – Drużynowy
Przewodniczka Aleksandra Jaworowska – Drużynowa
Przewodniczka Monika Waśniewska – Drużynowa
Przewodnik Mateusz Bogacki – Drużynowy
Przewodnik Adam Fundament – Drużynowy
Przewodnik Wojciech Wiśniewski – Drużynowy

• Srebrną Honorową Odznakę Ruchu Przyjaciół Harcerstwa:
Pan Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Pan Bohdan Aniszczyk – Radny Rady Miejskiej Wrocławia
Komisarz Arkadiusz Majcherek – Naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu
Pani Kamila Skłodowska – pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu
Szkoła Podstawowa nr 28 we Wrocławiu
Zespół Szkół nr 21 we Wrocławiu

• Chorągwianą Odznakę „Zasłużony dla Chorągwi Dolnośląskiej” w stopniu srebrnym:
Harcmistrz Tomasz Zawodny – Przewodniczący Hufcowej Komisji Stopni Instruktorskich
Harcmistrz Jakub Wolski – Komendant Szczepu
Podharcmistrzyni Katarzyna Kurdziel – Komendantka Szczepu
Podharcmistrz Zenon Doruch – Naczelnik Poczty Harcerskiej 159

• Chorągwianą Odznakę „Zasłużony dla Chorągwi Dolnośląskiej” w stopniu brązowym:
Podharcmistrzyni Karolina Wiszniewska – Zastępczyni Komendanta Hufca Wrocław
Podharcmistrzyni Karolina Pasternak – Drużynowa
Podharcmistrzyni Daria Karaś – Drużynowa
Podharcmistrzyni Maja Kogut – Drużynowa
Przewodniczka Zuzanna Jaworska – Drużynowa
Przewodnik Marcin Kumór – Komendant Szczepu
Przewodnik Sylwester Turek – Sekretarz Komisji Rewizyjnej Hufca

• Wyróżnienia za służbę, zaangażowanie i szerzenie idei harcerstwa otrzymały także środowiska: Wrocławski Szczep Harcerski „Czarna 13” im. Armii Krajowej, Szczep 15 Drużyn Harcerskich „Krąg Płomiennego Dębu” oraz Wrocławski Szczep Harcerski „347″.

Bo bez przyjaciół nie można żyć…

Uroczystość odbywał się przy udziale osób i przedstawicieli instytucji, które od lat wspierają wrocławskich harcerzy i wrocławskie harcerski w ich działaniu. To ich pomocna dłoń często ułatwia służbę, otwiera wiele drzwi i niesie poczucie wspólnoty, w rytm myśli „bo bez przyjaciół nie można żyć”.

Wśród gości znaleźli się Sergiusz Kmiecik – Przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia, Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Ewa Wolak – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia, Bohdan Aniszczyk – Radny Rady Miejskiej Wrocławia, Sebastian Wolszczak – zastępca Dyrektora Wydziału Partycypacji Społecznej; Ewa Nadzieja – Dyrektorka Szkoły Podstaowej nr 83 we Wrocławiu, Komisarz Arkadiusz Majcherek – Naczelnik Wydziału Prezydialnego Komendy Wojewódzkiej Policji, Kamila Skłodowska – przedstawicielka Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Spotkanie przeplatane było piosenkami harcerskimi w wykonaniu Harcerskiej Grupy Artystycznej „Liminis” z Hufca Kamienna Góra. Na zakończenie zawiązano uroczysty bratni krąg a na gości czekał też tort.