Pierwszym zadaniem Kręgu Instruktorskiego „Bumerang” zrealizowanym w ramach Kampanii Bohater było wykonanie, z materiałów przygotowanych przez Naczelnika Poczty Harcerskiej
Nr 28 „Szaniec” (członka naszego Kręgu), „Chorągiewek Pamięci”. Następnie, w ramach akcji „Pamięć”, roznieśliśmy je do miejsc pochówku oraz pamięci poświęconym wrocławskim harcerzom i instruktorom. Odwiedziliśmy między innymi, bo nie sposób o wszystkich napisać, groby: hm. Władysława Guta (w latach 1985-1989 Zastępcy Naczelnika ZHP), hm. Longina Kusiaka i hm. Andrzeja Machaya (Komendantów Chorągwi Dolnośląskiej), hm. Zbigniewa Skały, hm. Konstantego Paraskiewicza, hm. Krystyny Kotapskiej i hm. Gustawa Michalskiego (Komendantów Hufców), hm. Ryszarda Komorowskiego (Szefa Wydziału Lotniczego Chorągwi), hm. Tadeusza Ulińskiego (Honorowego Naczelnika Poczt Harcerskich), Władysława Zarembowicza (ostatniego drużynowego przedwojennej Wrocławskiej Drużyny Harcerskiej im. Bolesława Chrobrego). Byliśmy też pod kamieniem pamiątkowym poświęconym harcerzom i instruktorom poległym w walce o polskość Wrocławia, znajdującym się na Skwerze Ludzi ze znakiem „P”. W związku z Kampanią Bohater odwiedziliśmy również miejsca pochówku członków Polonii Wrocławskiej, oddając w ten sposób hołd tym, których imię chcemy nosić. Chorągiewki zostawiliśmy między innymi na grobach Franciszka Juszczaka, Franciszka Smektały, Julii Wilkoszewskiej, Jadwigi Wróbel, Anny Zarembowicz, Anny Jasińskiej, a także Wilhelma Sarapaty, Wacława Wesołego, Gerharda Jarycha, Rudolfa Tauera i Małgorzaty Wróbel – członków Polonii Wrocławskiej w harcerskich mundurach.
Serdecznie dziękuję Druhnie hm. Krystynie Ulińskiej, która od lat bierze aktywny udział w akcji „Pamięć”, dzięki której odnajdywanie grobów było zdecydowanie łatwiejsze. Nieocenione
są również informacje przekazane nam na temat ludzi, których miejsca pochówku odwiedziliśmy.

imag0017 imag0022 imag0031 imag0032