„Bo my nie błagamy o wolność, my o nią walczymy”

1 września 2020 roku reprezentacja naszego Hufca wzięła udział w obchodach 81 Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej.

Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Żołnierzy Polskich przy ulicy Grabiszyńskiej  we Wrocławiu. Organizatorami uroczystości byli Wojewoda Dolnośląski i Dowódca Garnizonu Wrocław.

W ramach uroczystości odśpiewano hymn państwowy, odbył się również apel, salwa honorowa, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy na grobach żołnierzy  przez przedstawicieli IPN. Nie zabrakło też przemówień okolicznościowych przez tutejsze władze i zaproszonych gości.

23 sierpnia 1939 roku Hitler i Stalin zawarli tajny pakt. Jego celem było zniszczenie Polski.
Ta wojna był pewna, nikt nie sądził, że dla Polski potrwa tak długo. Najpierw uderzają Niemcy, później Rosja Sowiecka. Zdani tylko na siebie  nie poddajemy się. Tworzymy Państwo podziemne, które ma rząd, armię, sądy, szkoły, walczy wrogiem. Przechodzimy przez dwie okupację: niemiecką i sowiecką. Niemcy masowo mordują ludność cywilną, Rosjanie wywożą nas na wschód w bydlęcych wagonach. Tam rozstrzeliwują ponad 20 tysięcy oficerów, a kilkaset tysięcy Polaków zmuszają do katorżniczej pracy na nieludzkiej ziemi. Odradzamy się jako armia i przebijamy się na zachód gdzie nasi żołnierze już walczą u boku aliantów. To my zdobywamy Monte Cassino, w powietrzu siejemy strach i spustoszenie. To nas Niemcy nazywają „Czarnymi diabłami” gdy miażdżymy ich opór. Cichociemni przedostają się do okupowanej Polski by wesprzeć Państwo Podziemne, a nasz wywiad zdobywa tajne plany wroga. Ratujemy Żydów choć grozi za to śmierć. W piekle niemieckich obozów tworzymy ruch oporu. To my pierwsi mówimy światu o holokauście. Polityka okazuję się ważniejsza niż życie ludzkie, nikt nas nie słucha. W Warszawskim getcie Polscy Żydzi walczą z Niemcami, są bez szans. Nasze Państwo wychodzi z podziemia by stanąć przeciwko okupantowi. Nadchodzi dzień burzy, w Warszawie wybucha Powstanie. Oddajemy życie w imię godności i wolności. Ratujemy życie milionów ludzi. W podziękowaniu zostajemy zdradzeni. Wolny świat oddziela się od nas żelazną kurtyną. Zmęczeni walką, spragnieni pokoju nie poddajemy się.

Czas trwania II wojny światowej to 1 września 1939 – 8 maja 1945 (Europa)  7 grudnia 1941 – 2 września 1945 (Daleki Wschód). Przyczyną wybuchu wojny były dążenia III Rzeszy Niemieckiej, faszystowskich Włoch i ZSRR do hegemonii w Europie i obalenia siłą porządku międzynarodowego ustanowionego traktatem wersalskim.

II wojna światowa miała tragiczne skutki dla obywateli państw biorących udział w wojnie. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły łącznie prawie 33 miliony ludzi.Wojna doprowadziła do wielkich zniszczeń w miastach – wśród najciężej dotkniętych aglomeracji znajdowały się Warszawa (85% zniszczonej zabudowy lewobrzeżnej części miasta).

Comments

comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here