Godzina „W”

„ Miasto jęczy, drży, ale wiara każe iść!
Wszyscy ramię w ramię szli nie zatrzymał dzieci strach.
Czy to noc, czy dzień z honorem w bój o swój własny dom!
O wolny kraj. Warszawo walcz!”

1 sierpnia- 76 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycyjnie w tym dniu harcerze z naszego hufca wraz z mieszkańcami Wrocławia oddali hołd jego uczestnikom składając kwiaty pod pomnikiem rotmistrza Witolda Pileckiego przy Promenadzie Staromiejskiej.

Uroczystości obchodów Powstania Warszawskiego rozpoczęły się punktualnie o godzinie 17.00 czyli godzinie „W”  w całym mieście zabrzmiały syreny alarmowe. Po hołdzie oddanym powstańcom były przemówienia, apel pamięci i salwa honorowa oraz złożenie kwiatów.

Stronami konfliktu Powstania Warszawskiego było Polskie Państwo Podziemne i inne organizacje konspiracyjne podporządkowane mu taktycznie oraz III Rzesza. Przez 63 dni słabo uzbrojone oddziały powstańcze z całych sił prowadziły walkę z przeważającymi siłami wroga.  Powstanie Warszawskie zakończyło się kapitulacją 3 października 1944r. Na skutek walk powstańczych zniszczeniu uległa większość zabudowy Warszawy. Powstanie było tragiczne w skutkach, w szczególności ponieśliśmy olbrzymie straty ludzkie i materialne.

Comments

comments

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here