Temat Wrocławskiej Polonii, tak bardzo nieobecny w świadomości Nas Wrocławian daje ogromne możliwości by dotknąć historii. Spotkać się z jej świadkami i uchronić od zapomnienia wspaniałych ludzi, którzy za swoją tożsamość narodową byli gotowi oddać życie.

Wrocław to miasto wielu kultur i narodowości, których różnorodność widać do dziś… Ale co tak naprawdę wiedzą o jego burzliwej przeszłości dzisiejsi Wrocławianie?

Dziś w naszym mieście nadal żyją Polonusi, oraz Pionierzy, którzy wyrywali gruzom i zgliszczom każdą piędź naszej ziemi – odbudowywali jego potęgę i kreślili na nowo lokalną tożsamość.

Wraz z resztą Zespołu odpowiedzialnego za Kampanię Bohater opowiemy Wam o ludziach, miejscach i wydarzeniach, które nie mogą przepaść w otchłani dziejów. To właśnie MY Harcerze Hufca Wrocław powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za trwanie w naszej świadomości szacunku, propagowanie wiedzy i pielęgnowanie pamięci o miejscach, wydarzeniach i zwyczajnych tych ludzi.

Polonusi – bo tak ich nazywamy – żyli i pielęgnowali naszą tradycje, język i kulturę w tak nieprzyjaznych czasach i tak specyficznym miejscu jakim jest Wrocław, często za cenę swojego życia.

Zapraszam Was do obejrzenia krótkiej lecz barwnej sylwetki człowieka, który był harcerzem, Polakiem, ale także ofiarą Nazistowskich Niemiec. Posłuchajcie więc o Władysławie Zarembowiczu!

 

Comments

comments